نگاهی به وظایف و حقوق شهروندان دومینیکا

وظایف و حقوق شهروندان دومینیکا

امتیاز دهید post

اگر از طریق یکی از گزینه‌های برنامه شهروندی اقتصادی دومینیکا موفق به دریافت تابعیت و پاسپورت دومینیکا شدید، لازم است که با وظایف و حقوق شهروندان دومینیکا هم آشنا شوید.

در واقع زمانی که شهروندی دومینیکا را از طریق این برنامه به‌دست می‌آورید، همه حق و حقوقی که دیگر شهروندان دارند را شما هم خواهید داشت. به همین خاطر به‌عنوان نماینده ایرانی دولت دومینیکا در زمینه سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت این کشور، در این مقاله قصد داریم کمی درباره حقوق و وظایف شهروندان دومینیکا صحبت کنیم.

وظایف شهروندان دومینیکا

افرادی که شهروندی اقتصادی دومینیکا را دریافت می‌کنند، می‌توانند از همه مزایای کشور دومینیکا استفاده کنند. مثلاً با پاسپورت معتبر این کشور به نیمی از کشورهای دنیا بدون ویزا سفر کنند یا برای ویزای آمریکا و کانادا درخواست دهند، اما درعین‌حال باید به وظایف شهروندی هم توجه کنند که شامل موارد زیر است:

رعایت قوانین دومینیکا

رعایت قوانین کشور، اولین وظیفه شما به‌عنوان یک شهروند دومینیکا است. شما باید با قوانین کشور آشنایی داشته و مانند یک شهروند متعهد از آنها پیروی کنید. شهروندان باید به حقوق و آزادی‌های دیگر شهروندان احترام بگذارند و از محیط ‌زیست به‌خوبی مراقبت کنند.

دومینیکا کشوری با سیستم پارلمانی، دموکراسی و برابری برای همه است. مردم در انتخاب دین و مذهبشان آزادی کامل دارند و نباید به دیگر ادیان توهین کنند. همه برای داشتن اعتقادات شخصی‌شان آزاد هستند و کسی نمی‌تواند دیگران را مجبور به اطاعت از آیین خودش کند. در نتیجه شما هم به‌عنوان یک شهروند باید به آزادی و حقوق دیگران، به محیط‌زیست، به قوانین کشور و به دولت احترام بگذارید.

پرداخت مالیات در دومینیکا

کشور دومینیکا قوانین بسیار مطلوبی برای پرداخت مالیات دارد و حداقل مالیات را برای شهروندانش در نظر گرفته است.

افراد مقیم دومینیکا باید باتوجه‌به اعلام دولت برای پرداخت مالیات اقدام کنند، اما اگر در کشور دومینیکا زندگی نکنید، تنها در صورتی باید مالیات بپردازید که در این کشور معامله‌ای کنید یا درآمدی داشته باشید. طبق قوانین دومینیکا، تنها در صورتی مقیم مالیاتی دومینیکا خواهید بود که بیشتر از ۱۸۳ روز در دومینیکا زندگی کنید.

به این ترتیب اگر ساکن ایران هستید و فقط برای سفرهایتان از پاسپورت دومینیکا استفاده می‌کنید، تا زمانی که معامله‌ای در خاک دومینیکا نکرده باشید، مالیاتش را هم پرداخت نخواهید کرد.

حقوق شهروندان دومینیکا

بعد از وظایف شهروندی نوبت حقوق متقابل شما و دولت است. در واقع همان‌طور که شما در مقابل دولت و کشور موظف به رعایت قانون هستید، دولت هم وظایفی دارد که حقوق شهروندی شما را شامل می‌شود.

کشور دومینیکا به شهروندان اقتصادی مانند شهروندان بومی همه حقوق شهروندی را اعطا می‌کند که شامل (و نه محدود به) موارد زیر می‌شود.

امکان بهره‌مندی از قدرت سفر بدون نیاز به ویزا

زمانی که شهروندی دومینیکا را دریافت می‌کنید، می‌توانید برای پاسپورت این کشور درخواست دهید و با آن به بیش از ۱۴۴ کشور دنیا از جمله کشورهای حوزه شنگن، انگلستان، روسیه، چین و هنگ‌کنگ بدون نیاز به ویزا سفر کنید.

دولت دومینیکا تابعیت مضاعف را قبول دارد، در نتیجه اگر ساکن کشور خودتان هستید و نمی‌خواهید در دومینیکا بمانید، باز هم می‌توانید به‌صورت غیرحضوری برای پاسپورت درخواست داده و از مزایای داشتن این پاسپورت معتبر استفاده کنید. به این ترتیب مجبور نیستید در ازای دریافت پاسپورت دومینیکا حتماً در این کشور بمانید یا شهروندی اول خود را لغو کنید.

امکان دریافت ویزای ۱۰ساله آمریکا

 شهروندان دومینیکا برای سفر به آمریکا باید ویزا دریافت کنند، اما شرایط برای آنها راحت است و می‌توانند ویزای توریستی B-1/B-2 را در دو هفته دریافت کنند که اعتبار این ویزا تا ۱۰ سال است و به‌صورت مولتی‌پل (چند بار ورود) صادر می‌شود.

 این ویزا به دارندگان خود اجازه می‌دهد تا ۱۸۰ روز در سال در ایالات متحده اقامت داشته باشند. ویزای B-1/B-2 برای سفر، درمان پزشکی، سفر به کنفرانس‌ها و جلسات کاری مناسب است.

امکان سفر و زندگی در دومینیکا

برای اینکه شهروندی دومینیکا را دریافت یا حفظ کنید، نه نیاز دارید به این کشور سفر کنید و نه نیاز دارید در آن زندگی کنید، اما ورود شما به جزیره همیشه امکان‌پذیر است، حتی اگر مرزهای این کشور به هر دلیلی بسته باشد.

به همین خاطر هم هست که دومینیکا یکی از بهترین برنامه‌های شهروندی اقتصادی را با قیمت پایین و روند غیرحضوری دارد و توانسته در سال ۲۰۲۲ برای ششمین بار به‌عنوان بهترین کشور برای اخذ پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری انتخاب شود.

امکان اخذ شهروندی دومینیکا برای اعضای خانواده

اگر فردی شهروندی اقتصادی دومینیکا را داشته باشد، می‌تواند برای دریافت شهروندی برای اعضای خانواده‌ واجد شرایط درخواست دهد که شامل افراد زیر می‌شود:

  • همسر متقاضی اصلی
  • فرزندان  وابسته زیر ۳۰ سال
  • والدین و پدربزرگ و مادربزرگ

به این ترتیب شما از طریق یک سرمایه‌گذاری ساده می‌توانید آینده‌ای متفاوت برای خانواده و فرزندانتان بسازید.

چه مواردی باعث لغو شهروندی دومینیکا می‌شود؟

اخذ شهروندی از روش‌های غیرقانونی و استفاده عمدی از مدارک نامعتبر یا جعلی از دلایل اصلی ابطال شهروندی دومینیکا است و علاوه بر این، شهروندان دومینیکا در صورت ارتکاب جنایات سنگین، خیانت به کشور یا شرکت در فعالیت‌های افراطی هم ممکن است از شهروندی این کشور محروم شوند.

دولت دومینیکا در تلاش است تا اعتبار پاسپورتش را حفظ کند و هیچ خدشه‌ای به این اعتبار و البته امنیتش وارد نشود. به همین خاطر سخت‌گیری ویژه‌ای روی راستی‌آزمایی مدارک متقاضیان اخذ پاسپورت دارد. شما به‌عنوان شخصی که خواهان شهروندی دومینیکا است باید بتوانید منشأ ثروتتان را برای سرمایه‌گذاری در این کشور ثابت کنید. علاوه بر این اگر مدارک جعلی ارائه دهید، در لیست تحریم بین‌المللی باشید، سابقه کیفری داشته باشید یا حتی دولت مشکوک شود که قصدتان کلاهبرداری است، هیچ شانسی برای دریافت پاسپورت این کشور ندارید.

چگونه می‌توانیم برای پاسپورت دومینیکا درخواست دهیم؟

برای دریافت پاسپورت دومینیکا اول باید نماینده رسمی دولت در کشورتان را پیدا کنید، زیرا دولت دومینیکا فقط پرونده‌هایی را بررسی می‌کند که از طریق این نماینده‌ها به دست دولت رسیده باشند.

در محله بعدی باید گزینه موردنظرتان را انتخاب کنید. در گزینه اول می‌توانید با حداقل ۱۰۰ هزار دلار آمریکا کمک بلاعوض به دولت درخواست پاسپورت کنید که قاعدتاً سودی در آینده برایتان نداشته و صرفاً کمک به دولت است. در روش دوم هم می‌توانید ۲۲۰ هزار دلار آمریکا را در پروژه‌های مورد تأیید دولت مانند پروژه هتل هیلتون دومینیکا سرمایه‌گذاری کنید که همراه با سود مطمئن در آینده است و البته بعد از چند سال امکان واگذاری هم دارد.

شما می‌توانید بر اساس شرایطتان یکی از دو روش بالا را انتخاب کرده و البته یادتان هم باشد که دومینیکا برنامه‌ای برای خرید ملک ندارد و از این طریق نمی‌توانید درخواست پاسپورت کنید، پس مراقب کلاهبرداری‌های احتمالی باشید.

کلام آخر

شرکت کنکاش نماینده ایرانی دولت دومینیکا برای سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت است. راهنمایی و مشاوره برای انتخاب بهترین روش اخذ پاسپورت دومینیکا، برنامه‌ریزی صفر تا صد پرونده، ارائه مدارک لازم به دولت و تمامی مراحل تا زمان دریافت پاسپورت (کمتر از یک سال) را می‌توانید از کارشناسان ما بخواهید. منتظر تماستان هستیم.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *