تغییرات جدید در برنامه شهروندی اقتصادی کشور دومینیکا

تغییرات جدید در برنامه شهروندی اقتصادی کشور دومینیکا

امتیاز دهید post

برنامه شهروندی اقتصادی کشور دومینیکا در بین ایرانیان از محبوبیت زیادی برخوردار است. این برنامه اولین‌بار در سال ۱۹۹۳ ارائه شد و در طول این سال‌ها فعالیت، تغییرات زیادی را تجربه کرده است. در این مقاله قصد داریم به آخرین تغییرات اعمال شده توسط دولت در دومینیکا در این برنامه بپردازیم.

تغییرات اخیر برنامه شهروندی اقتصادی کشور دومینیکا

دولت دومینیکا در یکی از مراحل پزدازش پرونده به بررسی دقیق پیشینه متقاضیان می‌پردازد که این بررسی دقیق طبیعتاً با هزینه‌هایی همراه است. هزینه بررسی دقیق پیشینه متقاضیان ایرانی در تغییرات اخیر این برنامه افزایش داشته است.

به گفته واحد اعطای تابعیت دومینیکا از تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۲۳ به بعد، بررسی دقیق‌تری روی کلیه متقاضیان ایرانی انجام خواهد شد که شامل:

متقاضیان با تابعیت جمهوری اسلامی ایران

متقاضیان مقیم در جمهوری اسلامی ایران

می‌شود. از تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۲۳ به بعد، همه متقاضیان ایرانی باید هزینه‌های زیر را برای بررسی پیشینه خود بپردازند:

 • متقاضی اصلی: ۲۵ هزار دلار آمریکا
 • همسر متقاضی اصلی: ۱۵ هزار دلار آمریکا
 • هر فرد وابسته ۱۶ساله یا بزرگ‌تر: ۱۵ هزار دلار آمریکا
 • هر فرد وابسته ۱۲ تا ۱۵‌ساله: ۱۰ هزار دلار آمریکا

یکی دیگر از تغییراتی که در برنامه شهروندی اقتصادی دومینیکا ایجاد شده است، این است که تمام متقاضیان بالای ۱۶ سال باید در مصاحبه شرکت کنند. این مورد محدود به شهروندان ایرانی نیست و همه ملیت‌ها مشمول این اصلاحیه می‌شوند.

در ادامه کمی بیشتر در مورد برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری صحبت می‌کنیم:

گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای دریافت تابعیت دومینیکا

افرادی که برای برنامه شهروندی دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری (CBI) اقدام می‌کنند، می‌توانند از طریق یکی از ۲ گزینه زیر اقدام کنند.

کمک بلاعوض به دولت دومینیکا

کمک بلاعوض به دولت دومینیکا که با نام صندوق تنوع اقتصادی (EDF)  نیز شناخته می‌شود، از پروژه‌های دولتی و خصوصی در دومینیکا حمایت می‌کند که صنایعی مانند آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، ورزش و گردشگری را پوشش می‌دهد. متقاضی برای اقدام از طریق این گزینه باید ۱۰۰ هزار دلار به EDF کمک کند. البته در نظر داشته باشید که این هزینه تنها برای متقاضی اصلی است و اگر قرار باشد اعضای خانواده به پرونده متقاضی اضافه شوند، هزینه‌ها افزایش می‌یابد.

همان‌طور که گفته شد، هزینه‌های این گزینه بر اساس تعداد وابستگانی که در درخواست گنجانده شده‌اند تعیین می‌شود. در نظر داشته باشید که تنها افرادی از خانواده شما می‌توانند به پرونده شما وارد شوند که بر اساس قوانین دومینیکا واجد شرایط باشند. هزینه‌های این گزینه به شرح زیر است.

 • ۱۰۰ هزار دلار آمریکا برای متقاضی اصلی؛
 • ۱۵۰ هزار دلار آمریکا برای متقاضی اصلی و همسر او؛
 • ۱۷۵ هزار دلار آمریکا برای متقاضی اصلی و حداکثر ۳ فرد وابسته.
 • ۲۵ هزار دلار آمریکا برای هر فرد وابسته اضافه زیر ۱۸ سال.
 • ۵۰ هزار دلار آمریکا برای هر فرد وابسته اضافه ۱۸‌ساله یا بالاتر.

هزینه‌های زیر باید علاوه بر حداقل کمک EDF پرداخت شود:

 • هزینه‌های پردازش: برای هر درخواست ۱۰۰۰ دلار آمریکا
 • هزینه‌های مربوط به بررسی صحت اطلاعات و پیشینه متقاضی و افراد وابسته: متقاضی اصلی ۲۵ هزار دلار آمریکا، همسر متقاضی اصلی: ۱۵ هزار دلار آمریکا، هر فرد وابسته ۱۶ساله یا بزرگ‌تر ۱۵ هزار دلار آمریکا و هر فرد وابسته ۱۲ تا ۱۵‌ساله ۱۰ هزار دلار آمریکا
 • هزینه مربوط به اخذ گواهی تابعیت: ۲۵۰ دلار آمریکا برای هر نفر

خرید ملک در دومینیکا

خرید ملک یا همان سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای متقاضیان CBI دومینیکا است. ملک خریداری شده باید حداقل برای ۳ سال نگهداری شود و این ملک باید حتماً جزء پروژه‌های مورد تأیید دولت دومینیکا مانند پروژه هتل هیلتون دومینیکا باشد. دلیل اینکه دولت دومینیکا روی پروژه‌های مورد تأیید دولت اصرار دارد این است که دولت همه این پروژه‌ها را بررسی کرده و از امنیت سرمایه شما اطمینان خاطر دارد.

 مبلغ موردنیاز برای سرمایه‌گذاری در این گزینه ۲۲۰ هزار دلار آمریکا است. هزینه‌های دولتی نیز در این گزینه وجود دارد که از ۲۵ هزار دلار شروع می‌شود.

علاوه بر هزینه‌های بالا باید هزینه‌های زیر را نیز بپردازید:

 • هزینه اخذ گواهی تابعیت: ۲۵۰ دلار آمریکا برای هر نفر
 • هزینه‌های مربوط به بررسی صحت اطلاعات و پیشینه متقاضی و افراد وابسته: متقاضی اصلی ۲۵ هزار دلار آمریکا، همسر متقاضی اصلی: ۱۵ هزار دلار آمریکا، هر فرد وابسته ۱۶ساله یا بزرگ‌تر ۱۵ هزار دلار آمریکا و هر فرد وابسته ۱۲ تا ۱۵‌ساله ۱۰ هزار دلار آمریکا

مراحل دریافت تابعیت کشور دومینیکا

مرحله 1 – انتخاب نماینده مجاز

اولین قدم برای درخواست شهروندی دومینیکا، انتخاب نماینده از لیست نمایندگان مجاز این کشور است. این نمایندگان تنها افرادی هستند که از طرف دولت دومینیکا برای فعالیت در این برنامه مجوز دارند و می‌توانند از طرف متقاضیان برای دریافت تابعیت دومینیکا اقدام کنند.

واحد اعطای شهروندی دومینیکا (CBIU) به‌هیچ‌عنوان پرونده‌ها را مستقیماً از متقاضیان دریافت نمی‌کند و تنها پرونده‌هایی را بررسی می‌کند که توسط یکی از نمایندگان مجاز این کشور بررسی شده باشد.

در انتخاب نماینده خود دقت کنید و سعی کنید با نمایندگانی قرارداد ببندید که سال‌های زیادی در این زمینه فعالیت کرده و پرونده‌های موفق زیادی دارند. در حال حاضر شرکت کنکاش نماینده رسمی دولت دومینیکا در ایران است.

مرحله 2 – تشکیل پرونده با کمک نماینده

بعد از عقد قرارداد با نماینده، به شما کمک خواهند کرد تا فرم‌ها را تکمیل و مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کنید. تمام این مدارک باید به زبان انگلیسی ارائه شود.

مرحله 3 – بررسی پیشینه و پرونده

در این مرحله، واحد اعطای تابعیت دومینیکا به بررسی صحت اطلاعات و پیشینه شما و افراد وابسته شما می‌پردازد و پرونده درخواستی شما را با دقت بررسی می‌کند.

مرحله ۴ – دریافت نامه قبولی، گواهی شهروندی و پاسپورت دومینیکا

اگر درخواست شما تأیید شود که در اغلب اوقات این اتفاق می‌افتد، شما باید هزینه تعیین‌شده در گزینه مدنظر خود را پرداخت کنید. پس از دریافت مدارک پرداخت، CBIU گواهی شهروندی شما را صادر می‌کند که نشان‌دهنده شهروندی شما است و بعد از آن هم می‌توانید برای دریافت پاسپورت دومینیکا اقدام کنید.

کلام آخر

همان‌طور که در ابتدای این مقاله گفته شد، دولت دومینیکا در برنامه خود تغییراتی ایجاد کرده است. شاید فکر کنید این تغییرات اثر منفی دارند؛ اما درواقع دولت دومینیکا می‌خواهد با استفاده از این تغییرات، ارزش تابعیت و پاسپورت خود را بالا ببرد.
چنانچه به دنبال آزادی سفر و دریافت پاسپورت دوم هستید و می‌خواهید اطلاعات بیشتر کسب کنید، می‌توانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره ببرید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *